Навіны

Спіс затрыманых на акцыях пратэсту 20 верасня. Абнаўляецца

Затрыманне ў Мінску 19 верасня. Фота "Нашай Нівы"

Затрыманне ў Мінску 19 верасня. Фота "Нашай Нівы"

У нядзелю, 20 верасня, у Мінску праходзіць Марш справядлівасці. Таксама акцыі пратэсту праходзяць у іншых гарадах краіны. У Мінску, Гродне, Гомелі, Брэсце і Магілёве адбыліся кропкавыя затрыманні дэманстрантаў. "Вясна" сочыць за развіццём падзей і вядзе спіс затрыманых, які абнаўляецца і дапаўняецца.

Спіс затрыманых 20 верасня на "Маршы справядлівасці" ў Мінску:

  1. Аверын Міхаіл
  2. Аляксеенка Грыгорый - адпусцілі
  3. Асмалоўскі Андрусь
  4. Асяледзец Уладзімір
  5. Багрыцевіч Мікалай
  6. Бародзіч Дзмітрый
  7. Барысаў Уладзімір
  8. Башарымаў Яўген
  9. Белавус Павел
  10. Бельскі Антон
  11. Білейчык Руслан
  12. Благушка Сяргей
  13. Блінаў Усевалад
  14. Богуш Уладзіслаў
  15. Боршч Дзяніс (журналіст)
  16. Бруцкі Аляксандр
  17. Буднік Мікіта
  18. Будчанін Ілля
  19. Букса Максім - адпусцілі з Партызанскага РУУС
  20. Булат Юрый
  21. Буры Віталь
  22. Буцер Аляксандр
  23. Быльноў Мікалай
  24. Быльноў Сяргей
  25. Вадалазкін Ілля
  26. Вадзяніцкі Міхаіл
  27. Важэнін Аляксей
  28. Варабей Павел
  29. Васільеў Дзяніс
  30. Васільеў Мікалай
  31. Віціна Дар'я - Заводскі РУУС
  32. Вікторчык Андрэй
  33. Волк Дзмітрый
  34. Высоцкі Ігар
  35. Вязоўскі Арцемій
  36. Гапонава Вера
  37. Гарбацевіч Андрэй
  38. Гардзеюк Раман
  39. Герасіменка Вераніка - адпусцілі
  40. Голышаў Уладзімір
  41. Грунковская Ольга
  42. Грункоўскі Юрый
  43. Гульцоў Сяргей - адпусцілі
  44. Дабратворскі Аляксандр - адпусцілі
  45. Дамашэвіч Вадзім
  46. Дземідовіч Віталь
  47. Дземідовіч Вольга
  48. Дзерыглазаў Мікіта
  49. Дзямідаў Уладзіслаў
  50. Дзяргай Вадзім
  51. Дзяргай Вольга - адпусцілі
  52. Дубовік Іван
  53. Дужы Аляксей
  54. Дуняк Ілля
  55. Дыкаў Антон
  56. Еўдакіменка Максім
  57. Жаваронак Віталь
  58. Жартун Аляксей
  59. Жылюк Антон
  60. Заглубоцкі Аляксандр (вызвалены з Фрунзенскага РУУС)
  61. Залескі Андрэй
  62. Здор Лілія 
  63. Іваноў Ігар
  64. Ігнаценка Дзмітрый
  65. Кавалевіч Аляксей - ІЧУ на Акрэсціна
  66. Казловіч Аляксандр
  67. Казловіч Сяргей
  68. Каленік Ігар
  69. Каліноўскі Уладзімір
  70. Кальцова Святлана
  71. Камінскі Андрэй
  72. Канцэвіч Іван 
  73. Карпук Раман
  74. Кастыленка Дзям'ян
  75. Качурынскі Павел
  76. Кірына Марына
  77. Кірысь Максім
  78. Клачкоў Кірыл
  79. Кляцко Вадзім
  80. Корань Дзяніс
  81. Краўчук Сяргей
  82. Кротаў Аляксандр
  83. Крывіцкі Павел
  84. Кудрачоў Антон
  85. Кудрэвіч Алег
  86. Кузняцоў Сяргей
  87. Кузьміч Алег
  88. Кунтыш Аляксандр
  89. Купрашэвіч Аляксандр
  90. Курза Дзмітрый
  91. Лабанава Надзея
  92. Ладуцька Дзмітрый
  93. Ламака Дзмитрый
  94. Лапкоўскі Яраслаў
  95. Лебедзева Вераніка
  96. Лісовік Юры
  97. Літвін Аляксей
  98. Ліхавецкі Аляксандр 
  99. Лоўчы Вадзім
  100. Лукша Аляксей
  101. Лук'янчыкава Алена
  102. Лысенка Сяргей
  103. Лютарэвіч Аляксандр
  104. Маглыш Іван
  105. Мазычаў Станіслаў
  106. Маісееў Алег (давераная асоба Святланы Ціханоўскай)
  107. Макарэвіч Міхаіл
  108. Максімаў Ігар
  109. Маліноўскі Станіслаў
  110. Малько Аляксандр
  111. Мамінаў Мікалай 
  112. Мамойка Аляксандр - вязуць у Жодзіна
  113. Манько Іван
  114. Мароз Лізавета
  115. Матовіч Андрэй
  116. Махнач Уладзімір
  117. Машненко Андрей
  118. Мейкстум Віталь
  119. Мейкстум Інна
  120. Меляшкевіч Дзмітрый
  121. Мельнікаў Сяргей - адпусцілі з Партызанскага РУУС
  122. Мільто Аляксей
  123. Міхановіч Дзяніс
  124. Муліца Таццяна
  125. Немчыкаў Віктар
  126. Новікаў Сяргей
  127. Пажытак Іван
  128. Паляшчук Уладзіслаў - дастаўлены ў ЦІП
  129. Панкевіч Андрэй
  130. Панявежскі Сяргей - дастаўлены ў ЦІП
  131. Папіціч Сяргей
  132. Папко Іван
  133. Папковіч Алесь
  134. Парфенюк Раман
  135. Патаповіч Сяргей
  136. Піменаў Сяргей
  137. Прыбышчук Васіль
  138. Пунько Сяргей
  139. Пятроўская Алена
  140. Радзюк Дар'я
  141. Радзько Дзмітрый
  142. Ражок Сяргей
  143. Рыбак Мікіта
  144. Савюк Аляксей - адпусцілі
  145. Сакай Уладзіслаў
  146. Сальнікаў Глеб
  147. Самсонаў Раман (вызвалены з Фрунзенскага РУУС)
  148. Самосій Сяргей
  149. Свірыдаў Аляксандр
  150. Семянюк Анастасія
  151. Сікорская Юлія
  152. Сільвановіч Аляксей
  153. Сінякоў Алег
  154. Сітнік Павел - ІЧУ ў Жодзіна
  155. Скаромнік Максім
  156. Смажэўскі Ігар
  157. Стрэчін Станіслаў
  158. Стрыжнёў Аляксей
  159. Суворава Лілія
  160. Сянкевіч Аляксандр - вязуць у ЦІП
  161. Сянько Аляксандр
  162. Тодарава Ксенія
  163. Трыфанаў Юры - вязуць у ЦІП
  164. Турло Аляксандр (грамадзянін РФ)
  165. Тэвуш Юрый
  166. Харытонаў Уладзімір
  167. Хіневіч Анатоль
  168. Хромаў Вадзім
  169. Цаўлоўскі Кастусь
  170. Цітавец Андрэй
  171. Чамбровіч Віктар
  172. Чарвей Антон
  173. Чашчэвік Аляксей
  174. Чхяідзэ Сафіко 
  175. Чэмскі Дзмітрый
  176. Цыбульскі Дзяніс 
  177. Цыгалка Аляксей
  178. Шайкоў Дзяніс
  179. Шаціла Міхаіл
  180. Шваюкоў Герман
  181. Швядоўскі Дзмітрый
  182. Шнып Іван
  183. Шпак Антон
  184. Штэрцар Дзяніс
  185. Шчарбакоў Сяргей
  186. Шчурава Вераніка
  187. Шульга Алег
  188. Шумейка Ірына
  189. Шэстак Леанід
  190. Юшкевіч Павел
  191. Якавец Антон
  192. Янушкевіч Данііл
  193. Яцкевіч Максім
  194. Яцкевіч Наталля

Затрыманні 20 верасня ў рэгіёнах:

  1. Агароднікаў Станіслаў (Магілёў) - адпусцілі з Ленінскага РАУС
  2. Андрук Станіслаў (Гомель)
  3. Андропаў Ягор (Салігорск)
  4. Анучын Сяргей (Гродна)
  5. Аўсіевіч Андрэй (Гродна)
  6. Бабаеў Цімур (Гродна)
  7. Бельскі (Гомель)
  8. Бураховіч Антон (Гродна)
  9. Быкоўскі Вадзім (Гомель)
  10. Валадзько Саша (Дзяржынск)
  11. Васільеў Вадзім (Гомель) - Савецкі РАУС.
  12. Вераніка (цяжарная жанчына, Гродна) - адпусцілі
  13. Волашаў Уладзімір (Гродна) - выцягнулі з аўтамабіля, разбіўшы шкло
  14. Галяк Павел (Гарадзішча)
  15. Гаталаў Раман (Гомель)
  16. Гатоўкін Е. (Гомель) - Савецкі РАУС.
  17. Грыгарук Марыя (Брэст)
  18. Дзенісюк Васіль (Брэст)
  19. Дзенісюк Алена (Брэст)
  20. Дзегцяроў Данііл (Гомель)
  21. Дробыш Мікалай (Гомель)
  22. Жукаў Віктар (Ваўкавыск)
  23. Жукава Алена (Ваўкавыск)
  24. Журава Ірына (затрымалі разам з 12-гадовых дзіцём, Гомель)
  25. Жураўлёў Ягор (Брэст)
  26. Каваленка Аляксандр (Магілёў)
  27. Кажушка Вадзім (Дзяржынск)
  28. Каранеўская Кацярына (Гомель)
  29. Карпаў Алег (Бабруйск)
  30. Карпаў Андрэй (Гомель)
  31. Каруноў Аляксей (Гродна)
  32. Катко Кацярына (Гомель)
  33. Колышаў Уладзімір (Гродна)
  34. Курыленка Сяргей (Гродна)
  35. Курышка Андрэй (Брэст)
  36. Кучараў Максім (Гомель)
  37. Лаўронак Раман (Брэст)
  38. Лытава Ксенія (Гродна)
  39. Максімава Таццяна (Гомель)
  40. Макушкіна Кацярына (Гомель)
  41. Малыга Эдуард (Мазыр)
  42. Маркевіч Леанід (Гомель) - Савецкі РАУС
  43. Марозава Кіра (Гродна)
  44. Масензава Святлана (Гомель)
  45. Меляшкевіч Дзмітрый (Магілёў)
  46. Міхалко Юрый (Гомель)
  47. Мордзік Мікалай (Брэст)
  48. Нарскіна Святлана (Гомель)
  49. Ніканава Карына (Дзяржынск)
  50. Пажарны Дзмітрый (Брэст)
  51. Папуль Наталля (Гомель)
  52. Палякоў Васіль (Гомель)
  53. Поўны Аляксей (Гродна)
  54. Пысікаў Віталь (Гомель)
  55. Рабека Андрэй (Бабруйск)
  56. Сауцін Іван (Гомель)
  57. Селіванава Дзіяна (Гродна)
  58. Сідарэўскі Аляксандр (журналіст, Магілёў) - адпусцілі з Ленінскага РАУС
  59. Сізы Дзмітрый (Гомель)
  60. Сіліч Ілля (Брэст)
  61. Скарына Пётр (Салігорск)
  62. Сколышаў Уладзімір (Гродна)
  63. Скрабунова Аліна (журналістка, Магілёў) - адпусцілі з Ленінскага РАУС
  64. Смалянчук Алесь (Гродна) - адпусцілі
  65. Старун Аляксандр (Брэст)
  66. Струнавец Сяргей (Брэст, моцна збіты пры затрыманні)
  67. Судніковіч Ксенія (Гродна)
  68. Сцепулёнак Мікола (Дзяржынск)
  69. Тухнавец Павел (Гомель)
  70. Харытонава Валянціна (Гродна)
  71. Хвалюк Андрэй (Брэст)
  72. Цвяцінскі Антон (Полацк)
  73. Ціхан (Гомель)
  74. Шавяленкаў Віталь (Брэст)
  75. Шулянчык Андрэй (Гродна)
  76. Шчураў Яўген (Магілёў) - адпусцілі з Ленінскага РАУС, выпісалі павестку

Калі вас ці вашых блізкіх затрымалі, паведамляйце нам праз тэлеграм-бот @viasna_bot ці на гарачую лінію:

  • +375 29 841 39 81
  • + 375 17 377 55 40
  • @ViasnaSOS і @SOSviasna - тэлеграм

Кантакты рэгіянальных прадстаўнікоў "Вясны"


 

Спіс затрыманых на Жаночым маршы ў Мінску 19 верасня. Абнаўляецца

У суботу, 19 верасня, у Мінску адбыўся традыцыйны Жаночы марш. Але ён не абыйшоўся без затрыманняў. Масавыя затрыманні адбыліся каля Гандлёвага цэнтру "Айсберг". Затрымлівалі супрацоўнікі АМАПу і людзі ў аліўкавай форме ў балаклавах. "Вясна" вядзе спіс затрыманых, які пастаянна абнаўляецца і дапаўняецца.

 

http://spring96.org/be/news/99604

Відэа

праваабарончыя сайты